Montenegró mediterrán éghajlatából adódóan nyári száraz és hőhullámos időszakok miatt nagymértékben ki van téve az erdőtüzeknek, ugyanakkor jelentősen kitett – domborzata és éghajlata miatt – a villámárvizeknek is, a nyári felhőszakadások, az őszi és téli nagycsapadékok, és a téli hóolvadásból eredő többletvizek miatt.
Az éghajlatváltozás miatt a hirtelen keletkező árvizekkel (flash flood) és a száraz időszakok erdőtüzeivel szembeni sérülékenység jelentősen megnőtt az elmúlt években. Az egyre gyakoribbá váló erdőtüzek okozta gyér növényzetű felületek ideális helyszínek a szélsőséges hirtelen áradások számára, mivel itt csökken a víz beszivárgása. A legnagyobb települések, mint Podgorica, Niksic, Herceg Novi, Kolasin, Zabljak az elmúlt években mind elszenvedtek villámárvizeket és erdőtüzeket egyaránt. Ez azt jelenti, hogy a veszélyeztetett lakosság aránya nagyon magas. A projekt célja a veszélyeztetett települések és környékük éghajlati kitettségének, valamint az érintett erdős vízgyűjtők halmozottan és együttesen jelentkező erdőtüzekkel és villámárvizekkel szembeni sebezhetőségének felmérése.
Ehhez a cégünk által fejlesztett illetve forgalmazott műszereket is használjuk. A kiválasztott területen részletes kockázatelemzést végeztünk, amely segített meghatározni a két éghajlati kockázat együttes és kumulatív hatásával szemben leginkább veszélyeztetett térséget.
A módszertant, a mérőműszerek teszteredményeit és a gyakorlati eredményeket képzésen keresztül osztottuk meg a montenegrói partnerek körében.